אודות

אורי שרגא אורבך (נולד ב־28 במרץ 1960) הוא חבר כנסת, סופר, סאטיריקן, פובליציסט ועיתונאי ישראלי דתי לאומי; מחשובי הפובליציסטים של הציונות הדתית.
יליד פתח תקוה, מתגורר במודיעין. בוגר ישיבת נחלים וישיבת ההסדר בקריית שמונה, שירת בצה"ל כלוחם בחיל השריון. נשוי ואב לארבעה ילדים.
עבודתו העיתונאית
היה ממקימי עיתון הילדים הדתי "אותיות" ועורכו הראשון. היה עורך ביטאון בני עקיבא – "זרעים". כמו כן ערך את המדור הסאטירי "הלחי השנייה" בעיתון "נקודה". היה ממקימי "רדיו קול חי" ושידר שם. לאחר שמנהל התחנה מנע שידור של שיר ובו קול אישה בתכנית של אורבך ושל מנחם מיכלסון – עזבו השניים את התחנה‏‏[1].
אורבך כיהן כמנהל התוכניות של ערוץ המסורת הראשון בישראל, ערוץ התכלת, עד שעזב בשל חילוקי דעות על דרכו של הערוץ.
עד הצטרפותו לפוליטיקה, היה אורבך חלק מפאנל המנחים של תוכנית הרדיו "המילה האחרונה" בגלי צה"ל, יחד עם הסופרת עירית לינור ואנשי התקשורת אברי גלעד וג'קי לוי. התוכנית עוסקת בענייני אקטואליה, לרוב בצורה הומוריסטית, תוך ההנגדה הברורה בין המשתתפים: מצד אחד אורבך, דתי ימני ושמרן בדעותיו, ומצד שני לינור, חילונית פמיניסטית. התוכנית זכתה בשנת 2005 לתואר "תוכנית השנה ברדיו" ב"טקס אנשי השנה" של ערוץ 2.
כמו כן אורבך הוא בעל טור שבועי העוסק בעיקר בענייני פוליטיקה ואקטואליה במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות", וטורים נוספים, בערוץ היהדות של האתר ynet ובעיתון נקודה. הוא גם משמש כ"אחראי על גיוון חברתי ורב-תרבותיות" בזכיינית ערוץ 2 רשת.
אורבך ידוע כבעל דעות ימניות, והוא מציג קו התומך במתנחלים. תוכניותיו עוסקות בביקורת על הממסד והתקשורת, יחסי דתיים-חילונים וסאטירה פוליטית. הוא מבקר במאמריו את החברה החילונית (ובמיוחד את מחנה השמאל-החילוני), על התנכרותה, לטענתו, לשורשיו היהודיים, דבר המתבטא, בין היתר, לדידו, בנכונות לוותר על חלקי מולדת. מאידך, מבקר אורבך את החברה הדתית והחרדית על היותה, לטענתו, חברה שמרנית יתר על המידה.
פעילות פוליטית
ב-17 בדצמבר 2008, סמוך לבחירות לכנסת השמונה עשרה הצטרף אורבך, המזוהה עם עמדות המפד"ל, למפלגת הבית היהודי, רשימה חדשה שנועדה לאחד את מרכיבי האיחוד הלאומי-מפד"ל, במטרה להתמודד מטעמה לכנסת. למחרת, ב-18 בדצמבר, נבחר על ידי המועצה הציבורית של המפלגה למקום החמישי ברשימתה לכנסת. זמן קצר לאחר מכן חל פילוג במפלגה החדשה וחלק מהמועמדים, בעיקר אלו המזוהים עם האיחוד הלאומי, פרשו ממנה. כתוצאה מכך מוקם אורבך במקום השלישי ברשימת המועמדים הסופית שהוגשה לוועדת הבחירות המרכזית, ונבחר לכהן כחבר הכנסת, לאחר שהרשימה זכתה בשלושה מנדטים.

חבר הכנסת אורי אורבך (כ"ט אדר תש"ך, 28 במרץ 1960).

נולד בפתח תקווה, למד בבתי הספר היסודיים של החינוך העצמאי "שארית ישראל" ושל הממ"ד "נצח ישראל". המשיך בישיבת בנ"ע בנחלים, למד ושירת בישיבת ההסדר בקרית שמונה, ואף גר בעיר שנתיים נוספות ושימש כמורה בביה"ס היסודי רמב"ם בעיר.

אורי גר במודיעין, נשוי למיכל ואב לארבעה: רוני (בן 22), תמר (14), שירה (12) ודניאל (7).

אורי החל את דרכו העיתונאית כבעל טור בעיתון הדתי "ערב שבת" ו"זרעים", המשיך בנקודה כבעל טור סאטירי "פסיק" ועבר לגור בעופרה ולעבודה מלאה בכתב עת זה. אורי היה ממקימי עיתון הילדים "אותיות" ו"סוכריות" ועורכם הראשון. ערך בטאונים רבים ובהם "זרעים", "אדרבה" "עת לתת" ועוד. היה ממקימי תחנת הרדיו הדתית-חרדית "קול חי", ממקימי ערוץ הטלוויזיה ליהדות "ערוץ התכלת", חבר בקבוצות שהתמודדו על מכרזי הטלוויזיה בערוץ 10 ובערוץ 2 ועוד.

עד להצטרפותו לחיים הפוליטיים פרסם אורבך טור שבועי בימי שישי בידיעות אחרונות וטור שבועי ב YNET יהדות. במשך למעלה מ-10 שנים הגיש אורי את תוכנית הרדיו הפופולארית בגל"צ "המילה האחרונה" עם עירית לינור, אברי גלעד וג'קי לוי. אורי שימש בשנים האחרונות גם כמנהל המחלקה לגיוון חברתי ורב-תרבותיות בחברת "רשת" בערוץ 2.

אורי כתב מספר ספרים הומוריסטיים המיועדים לילדים. כמו כן כתב ספר בשם 'סבא שלי היה רב' שזכה להצלחה גדולה. הספר הוא לקסיקון הומוריסטי למונחים מחייו של הציבור הדתי. בין היתר המציא את המונח 'דתי מחמד', מונח אותו הוא הקדיש לתיאור עצמו.
מספריו:
• סבא שלי היה רב – לקסיקון דתי-חילוני

• אולי בשבת יזרקו סוכריות

בגלל ילד אחד

ילדה כמוני

• באיזה שבט אתה?

• אסור להפוך תנין בשבת
• הצילצול נועד למורים
• ילדה כמוני

מבטיח בלי נדר

מעבר להרי החדשות

ילד רע ירושלים (עם אורי פינק)

מוקצה (עם שי צ'רקה)

המועצה הציבורית של "הבית היהודי" בחרה בו כמועמד לכנסת ה- 18.

אורבך חבר בוודת הכספים של הכנסת, בוועדת החוקה, חוק ומשפט ובוועדה לזכויות הילד.

כמו"כ חבר בוועדות משותפות לוועדת כספים ובוועדת חו"ב.

שדולות

  • יושב-ראש שדולת חברי הכנסת לקשרי דתיים – חילונים (עם ח"כ איתן כבל)
  • יושב-ראש השדולה החברתית (עם ח"כ אילן גילאון ורחל אדטו)
  • חבר בשדולה למען אנשים עם מוגבלויות
  • חבר בשדולה למען חיזוק הפריפריה
  • חבר בשדולה למען יש”ע
  • חבר בשדולה לטיפול בילדים ובבני נוער בסיכון
  • חבר בשדולה למען נכי צה”ל, משפחות שכולות, אלמנות ויתומי צה”ל
  • חבר בשדולת התרבות
  • חבר בשדולה למען העיר תל-אביב – יפו
  • חבר בשדולה לקידום התחבורה הציבורית בישראל