כל חידוש טכנולוגי בתחומי המדיה, נושא עימו גם שינויים בתחומים של הפצת תוכן וצריכתו. כך כניסתו של הטלפון הסלולארי מ"הדור השלישי" וכך, במשנה תוקף, כניסתו בסערה של האינטרנט לחיינו. זאת, בנוסף כמובן למהפכה הישנה יותר של המאה ה- 20  – כניסת הטלוויזיה לעולם המידע והתרבות.

השינוי הגדול כאמור איננו רק בתוכן המוצע, אלא גם בנגישות לתוכן.  הקלות בה יכול כל אדם לצרוך תכנים חדשים טומנת בחובה הזדמנויות גדולות, אבל גם סכנות לא קטנות. במרחק לחיצת-מקש אחת מצוי כל העולם על הנפלא והנאצל שבו, על הנחות והמסוכן שבו.

שורש החינוך שלנו הוא בבחירה. אמנם להורים ומחנכים ישנה חובה שלא להציב בפני ילדיהם וגם בפני עצמם את כל האפשרויות והפיתויים, אבל הכלי העיקרי של האדם הוא היכולת לבחור בין טוב לרע, בעת שהוא נדרש לכך.

גם אם הורים מחליטים להימנע בכלל משימוש באינטרנט, וגם אם הם מסתפקים בהתקנת תוכנות סינון שונות, הגבלת שעות גלישה וכיוצ"ב, אי אפשר להימנע מחינוך לבחירה. הורים ומחנכים חייבים להבין כי האתגר החינוכי הגדול ביותר של דורנו הוא לחנך לאיפוק, להימנעות מרצון מהפיתויים השונים. החברה המודרנית, ודאי החברה הדתית-מודרנית, נעה בין הקוטב הגורס "אל תביאנו לידי ניסיון ולא לידי ביזיון" כהשקפה חינוכית עיקרית, לבין "ראה נתתי לפניכם היום את החיים ואת הטוב ואת המוות ואת הרע … ובחרת בחיים".

על משה רבנו מסופר המדרש הידוע על שבילדותו הכניס ידו לאש במקום לצלחת מלאה זהב. תפקידו של כל אדם היום, בעידן של שפע בחירה, הוא לכוון את ידו ואת יד חניכו לבחירה נכונה.

ועניין נוסף החשוב לאדם שומר מצוות הרוצה להשתמש וליהנות מפלאי הקידמה הטכנולוגית והנגישות לידע: ההסתכלות על העולם, כולל זה של הטלוויזיה והאינטרנט, אינה יכולה להיות רק מתוך חשש ואימה. אפשר לראות בטלוויזיה, ובעיקר באינטרנט, הזדמנות אדירה להרחבת ידע גם ביהדות וגם בכל תחום חיובי שנפש האדם חפצה בו.

עיקרו של דבר: מול הסיכונים צריך להציב סייגים ומסננים שונים, אבל המסנן הגדול ביותר הוא החינוך המלמד מה מותר ומה אסור, מה רצוי ומה פסול, מהו עושר אמיתי, ומהו עושר השמור לבעליו לרעתו.

אם נדע לעמוד באתגר הזה, ייקל עלינו גם ללמוד וללמד את היתרונות הנפלאים וההזדמנויות הנדירות שמציבה בפנינו כל טכנולוגיית המידע והפנאי. אלו הם כלים רבי עוצמה והשפעה ששומרי אמונים צריכים ללמוד לנצל לטובת תורת ישראל, להפצת היהדות ולהרחבת עולמם של מאמינים. אל נירתע מהאתגר.