די להסתה!

ביום רביעי צלצלתי נחרד לחברי ח"כ אורי אורבך, כדי לשאול אותו אם הוא עומד לשתף פעולה עם הצעת החוק הנמוכה והדוחה המחייבת חברי כנסת להצהיר בפומבי על הונם ונכסיהם. לשמחתי הרבה הוא מאוד נעלב מעצם השאלה. ברור שלא.
אורי לא ישתף פעולה עם העניין המרושע הזה לא מפני שיש לו משהו להסתיר ולא מפני שהוא חושב שחברי כנסת צריכים ליטול שוחד. הוא לא ישתף פעולה מפני שבאופן מפתיע מאוד לחבר כנסת, הוא בחור בעל שכל ישר.
מי ששכל ישר בראשו נמנע ונגעל מן הקמפיין הציבורי המכוער שמתנהל כאן כבר עשור ושמכונה בטעות "חשיפת השחיתות הציבורית". בשם הכאילו-ערך הזה הפך האקלים הציבורי לדרך ארץ מרדפים בלתי פוסקים שאינם משנים במאום נורמות פסולות, אינם מיטיבים עם החינוך לערכים ואינם פותרים דבר. מה שהם כן עושים זה להעכיר את האוירה הציבורית, לשאוב ממנה כל לשד חיות של תום וטוהר ולהציב מעל ראשי כולנו עננת שטות של "כולם גנבים". לא. לא כולם גנבים.
מה שכן, יש הרבה טפשים. טיפש מי שהחליט השבוע שחברי הכנסת צריכים לדווח במדוייק לציבור על הונם ונכסיהם. הוא טיפש וגם קצת רשע, מפני שאזרח קשה יום, המצליח בקושי לגמור את החודש וקורא בעיתון שלחבר כנסת יש 2 דירות (באופקים), זה גורם לו לפרץ שנאת עשירים המציפה את כל גופו. שלא בצדק, כמובן. 2 דירות באופקים זה ממש ממש בסדר לאדם שעובד קשה.האמת היא, כמובן, שגם 2 דירות במגדלי אקירוב זה ממש בסדר כל עוד הן לא נקנו מכספי שוחד ושלמונים; כשאדם קשה יום קורא בעיתון על ח"כ המחזיק 2 דירות במגדלי אקירוב, הוא צריך מיידית להסביר לעצמו איך זה שלהוא יש שני בתים ולו אין אפילו אחד. רוחו נעכרת. ליבו נחמץ. עוד זו נעכרת וזה נחמץ וכבר רחל מהבנק על הקו. הוראת הקבע יורדת היום וכיסוי לה אין. והרדיו הישן משמיע איזה מסית מקצועי ששב ואומר: די לשחיתות. כולם גנבים. נמאס מהשחיתות.
הנה, אומר העני לנפשו המוכה. זה מה שאני תמיד אומר. כל כך רע כאן. החזקים גונבים מהחלשים. זה יש לו שתי דירות ואני לא מצליח לכסות את הוראת הקבע. וטוב טוב טוב לו על הלב.
לזה קוראים שימוש מרושע ברגשות נמוכים. חבר כנסת לא צריך להיות עני ואת האזרח לא צריך לעניין מה יש לו ומה אין לו. חבר כנסת צריך להיות חרוץ וישר ואין לזה קשר להונו ולפרנסתו. הוא גם זכאי לפרטיות בדיוק כמו כל אחד אחר, ואגב, הונו שייך בהרבה מקרים גם לבן או בת זוגו. גם הם מחוייבים ב"שקיפות" השקרית הזו? גם פרטיותם שלהם דינה להישלל?
טיפש מי שהחליט השבוע לחדש את הקמפיין השקרי נגד עמלות הבנקים. 2.5 מיליון ש"ח ביום מרויחים הבנקים מהעמלות שלנו. שלנו! כך מכריזה המודעה בעיתון. ערימת גנבים. לא מתביישים.
הו, כמה טיפשות. כמה רשע. ונגיד שביום אחד יבוטלו כל עמלות הבנקים. כמה בדיוק זה יחסוך לאומלל מהקטע הקודם: 80 ש"ח בשנה? 180 ש"ח? זה מה שיסדר אותו? וחוץ מזה: מישהו באמת חושב שהבנקים לא צריכים להרוויח? מה רע בזה שהם מרוויחים?
אבל אף אחד לא עושה את החישוב הזה, כמובן. המטרה העליונה היא הרי, כמובן, לתחזק ולשמר את שלהבת הקיטור סרת הטעם של "הכל רע" ו"כולם גנבים". את המנגינה הזו אי אפשר להפסיק.
טיפש ורשע מי שהחליט השבוע לבשר בכותרתו הראשית על הקשר החשוד בין השר יעקב נאמן ןמועמד למשרת היועץ המשפטי לממשלה פרופ' ידידיה שטרן. השניים, כך דווח, בילו חופשת סקי ביחד. נשמע נורא, נכון?ובכן, ממש לא. נאמן ושטרן בילו שניהם, במסגרת קבוצת נופש באותו אתר בדיוק. הם גם מכירים אחד את השני שנים, כי שניהם משפטנים דוסים ואנחנו מדינה די קטנה. אך טבעי.
איש לא ישיב לפרופ' ידידיה שטרן, מן הבכירים והחשובים באנשי האקדמיה שלנו כל הזמנים את כבודו האבוד. "הארץ" המרושע העמיד אותו, במילים מפורשות, במקום הלא מחמיא של זה שחבר שלו סידר לו ג'וב. מה שכמובן מופרך לחלוטין. אבל למי אכפת. ידיעות מן הסוג הזה נוחות להתקבל וקשות להיעלם. עזבו אתכם. כולם גנבים.
לא צדק יש כאן ולא אמת. רק רע כל היום. אין בי שום הערכה לא ל"עיתונות החוקרת והחושפת" ולא לנמעניה המתמסרים מרצון למסע הזה. תמיד תימצא אוירה ציבורית תומכת לשנאת עשירים וחזקים. אין מי שלא ישוש להתחבר למקומות הכי נמוכים שלו, לשלוף מהם את קפסולת השנאה החייתית וחסרת הצדק, לנגוס בה בתאוותנות ולהגיר אל לועו מיץ מר-מתוק של שנאה מרושעת, נגד כלום, נגד טחנות רוח. כבר יותר מידי שנים שאינטרסים של יחידים, מונעים בדלק עכור של רגשות נמוכים מצליחים לחרב את החיים ליחידים אחרים ובדרך להפוך את המרחב הציבורי לבעל צבע ומרקם מכוערים. מאוד מאוד מכוערים.