במסגרת נאומים בני דקה הפותחים את דיוני יום שלישי בכנסת תיאר אורי אורבך באופן הומוריסטי את בעיית היחס לפריפריה בכלי התקשורת. אורי היה עד לפני שנה מנהל מחלקת רב-תרבותיות וגיוון חברתי ב"רשת", ערוץ 2. הנה הדברים:

אדוני היושב-ראש, מדברים היום בכנסת הרבה על הפריפריה. בתפקידי הקודם בטלוויזיה עסקנו רבות בסוגיה הזאת גם בעולם התקשורת, ובעיקר בטלוויזיה. אני חושב שהאבחנה  הטובה ביותר למצבה של הפריפריה בתקשורת היא שהמרואיין מהפריפריה נוסע שעתיים לתוכנית הבוקר כדי לדבר שתי דקות, ולעומתו – מגיש התוכנית הולך שתי דקות ברגל ומדבר שעתיים. אני חושב שזו מהות ההבדל.

יש בעיה עם הפריפריה, עליתי על זה לאחרונה כשהסתכלתי במפה. היישובים המרוחקים הם מאוד רחוקים – קריית-שמונה היא מאוד בצפון וירוחם מאוד בדרום. זה נכון גם לגבי כפרים ערביים. איכשהו, זה יצא ככה. מעניין.

לא מזמן נערך בטלוויזיה דיון בנושא הפריפריה והבעיות שלה. בתוכנית רצו מרואיין מתאים והסתבר להם שהוא מירוחם. הוא רק ביקש מונית, אבל אמרו: מונית מירוחם זה מאוד יקר, זה המון כסף. הוא אמר: מצטער, בלי מונית אני לא בא. אז לקחו מישהו שידבר על הפריפריה מרמת-גן, כי רמת-גן זה קרוב. בדוגמה הזאת מתוארת בעיית כל הפריפריה כולה – הפריפריה נורא רחוקה, תל-אביב נורא קרובה. הוא הולך שתי דקות ומדבר שעתיים, ההוא נוסע שעתיים ומדבר שתי דקות. וזו כל התורה כולה בדקה אחת.