הכנסת

ח"כ אורי אורבך

                                                                                                                  סימוכין: 265009

ירושלים, ‏י"א ניסן תשס"ט

‏05 אפריל 2009

שלום חברים

אני מתכבד לשלוח לכם דו"ח ראשון, תמציתי ומקוצר, על פעילותי בכנסת ב-45 הימים הראשונים לשירותי שם. אתם ראויים לעדכונים מדי פעם ומוזמנים גם להגיב ללשכתי (איזה כיף להגיד 'לשכתי'. בחיים לא היתה לי לשכה והאמת היא שגם הפעם מדובר בסך הכל בחדר שלי בכנסת ובעוזריי הנאמנים והמוכשרים).

התקופה הראשונה שלי בכנסת עמדה בסימן המגעים הקואליציונים עם הליכוד והכניסה לממשלה. הגענו להסכמה עם הליכוד ועם שאר המפלגות על העברת חוק נורבגי מוגבל ("נורבגיה הקטנה" בלשוננו) שבסופו של תהליך מהיר יאפשר לניסן סלומינסקי להיכנס לכנסת מבלי לפגוע במעמדו של היו"ר הרב דניאל הרשקוביץ, שר המדע. החוק יאפשר לשר אחד מכל מפלגה בקואליציה להתפטר מהכנסת, ולחזור אליה בעתיד אם יעזוב את הממשלה. אני שמח שעלה בידינו לגשר על חילוקי הדעות בעניין ולמצוא נוסחה שלפיה נוכל למצות את כוחנו הפוליטי בצורה נכונה.

בכל אופן, ההישג העיקרי שלנו כמפלגה הוא עצם ההצטרפות לקואליציה. הבטחנו זאת במפורש לפני הבחירות בכל התשדירים והפרסומים שלנו, ועמדנו בכך.

חוק זה חוק

עד כה הנחתי על שולחן הכנסת כמה הצעות חוק. אני מקווה שהן גם יגיעו לספר החוקים שלנו. הנה כמה מהן.

ביום האישה הבינלאומי הצעתי שכל רשות מקומית תחויב לקרוא שלושה מכל עשרה רחובות חדשים שייקראו על שם אישים – על שם נשים. זה בעיני מעשה סמלי אבל בעל ערך אמיתי. למען הסר פקפוק, צירפתי רשימה של מאה נשים שכולן ראויות לרחובות על שמן.

הצעתי חוק לעידוד תרומות מזון. על פי ההצעה כל מסעדה או אולם שמחות התורמים מזון, יהיו פטורים מאחריות פלילית במקרה שנגרם נזק למישהו בגלל המזון. החוק נועד לעודד תרומת מזון לעמותות ולנזקקים.

הצעתי חוק שלפיו צורת ההודעה למשפחות נפגעי תאונות דרכים תהיה מכובדת ורצינית יותר, ותיעשה על ידי צוות של שוטר ועובד סוציאלי שהוסמכו לכך.

אני שוקד על עוד כמה חוקים מעניינים ומועילים עליהם אדווח בהזדמנויות הבאות. חוץ מזה הצטרפתי להצעות חוק של חברי כנסת מסיעות אחרות: חוק לפיצוי של בעלי עסקים מקרב עקורי גוש קטיף, חוק להחמרת תנאי הכליאה של מחבלים, חוק איסור סחר בפרוות ועוד הצעות חוק נוספות שהציעו הח"כים אילן גילאון, אורי אריאל, דודו רותם, יריב לוין ואחרים.

ועדות ושדולות

אבל לא רק הצעות חוק. אני עומד להיות חבר בוועדת הכספים (היוקרתית, היוקרתית) ובוועדת חוקה חוק ומשפט היוקרתית גם היא, וגם בוועדת הכלכלה, שבטח גם היא יוקרתית. עבודת הוועדות הקבועות תתחיל אחרי פגרת פסח.

הקמתי שדולה לקשרי דתיים-חילונים עם ח"כ איתן כבל מזכ"ל העבודה, וכבר אירחנו בכנסת קבוצות נערים של "צו פיוס" המשחקים כדורגל יחדיו, דתיים וחילונים. אני עומד גם בראש השדולה החברתית ביחד עם ח"כ אילן גילאון ממרצ והתחלנו בכמה פעולות והצעות חוק משותפות. הצטרפתי כחבר לכמה שדולות ובראשן השדולה למען התרבות של ח"כ ניצן הורוביץ.

בנוסף אני מתייעץ עם כמה פורומים קבועים שגיבשנו על פי נושאים ותחומים כדי להרחיב את ידיעותיי ודעותיי.

מהמילה האחרונה למילים ראשונות

והיו כמובן גם שאילתות, הצעות דחופות לסדר היום ושאר נאומים. יצאתי נגד ספר מטעם הקרן למורשת הכותל המערבי ש'מחק' את המדינה ואת הציונות הדתית מההיסטוריה החדשה של הכותל. אני פועל להצלת בית הרב קוק ביפו הנמצא בסכנה על ידי נדל"ניסטים. דיברתי מעל בימת הכנסת נגד התערוכה של הגופות בחיפה, עיצבנתי את אנשי קדימה בכמה נאומים ועוד. חלק נכבד מהעניינים הללו עוררו תשומת לב יפה בתקשורת על ענפיה השונים, כך שבינתיים אני ממש לא יכול להתלונן על קיפוח תקשורתי.

מדי שבוע אני מקדיש יום לסיורים להכרת מה שנקרא "השטח".פגשתי ארגוני תרבות העוסקים ביהדות, ערכתי יום סיור בתל אביב ובירושלים וקיימתי כמה פגישות בנושאי חינוך ליהדות בבתי הספר הממלכתיים.

מייד אחרי פסח נתאסף ליום עיון מעמיק על דרכנו הפוליטית-מפלגתית ונבחן באיזו דרך ראוי להקים את מוסדות המפלגה שלנו. איך יתנהלו הבחירות הפנימיות בעתיד, איך ננהל מפלגה דמוקרטית ועוד סוגיות הנוגעות לדרכו של "הבית היהודי". אתם מוזמנים להציע רעיונות גם בתחום זה.

וגם חוויות ראשונות מהכנסת

ישבתי לראשונה במליאה ולחצתי בסקרנות על מסך המגע האישי שלפני: סדר יום, דוברים, חדשות, סדרן…. . תוך שניות הגיע סדרן ושאל "קראת לי, חבר הכנסת אורבך?" המהמתי במבוכה: "אוי, סליחה. לא ידעתי שלחיצה על סדרן זה אתה". בפעם השנייה זה אפילו יותר לא נעים.

ועוד ענייני טכנופוביה: ירשתי את האוטו של ח"כ לשעבר רן כהן ממרצ. בכל פעם שאני לוחץ על כפתור ספר הטלפונים הקולי, אני שומע את רן כהן צועק בקול בחלל המכונית: "אבו וילן!" תסלחו לי, אבל זה כל פעם מצחיק אותי מחדש.

הח"כים הערבים מבל"ד שיושבים בסמוך אלי מדברים ביניהם בערבית. זה לא מפריע לי, אבל זה בטח משהו נגד היהודים.

 

תהיו בקשר

הצוות המסור שלנו עומד לרשותכם.

הטלפון בלשכה הוא: 02-6408167/8

עידית שמואליאן מנהלת את הלשכה והטלפון שלה הוא 054-5450405

אסי טלמון הוא יועץ התקשורת וגם היועץ הפוליטי וטלפונו הוא 050-5705925

דידי רוזנברג הוא האחראי על השטח, ביקורים וסיורים, וטלפונו הוא  052-3369743

כל אחד מהם וכולם ביחד עומדים עמי בקשר יומיומי ורצוף וכל פנייה אליהם מגיעה אלי עד מהרה. אתם מוזמנים להיעזר בנו.

חג כשר ושמח. כל פנייה, תגובה והצעה  תתקבל בברכה,

אורי אורבך