הכנסת

ח"כ אורי אורבך 

ב"ה, ירושלים, ‏‏כ' אב תשס"ט

‏‏10 אוגוסט 2009 

                                     עדכון מס' 3

שלום לכם,

מושב הקיץ הסתיים בימים אלה ואנחנו נכנסים לחודשיים של פגרה שתפקידם הוא לעורר את הבריות לקנאה בחברי כנסת ולשנאת חינם. "פגרה, הא?" לופתים הבוחרים את צווארוני, "עושים חיים שם אצלכם בכנסת". מעולם לא חיכיתי לחופשה או לסתם הפוגה כפי שחיכיתי לזו.

טוב, ועכשיו מהחופים הקסומים של הריביירה עם שאר עמיתי מהקואליציה, בחזרה לעדכון. איפה היינו ומה עשינו מאז העדכון הקודם?

ונתחיל דווקא בטקס: יוזמת "הצעה לספר" עליה סיפרתי בפעם שעברה התקיימה בהצלחה באולם שאגאל בחסות יו"ר הכנסת רובי ריבלין. כ-15 חברי כנסת מכל הסיעות בחרו לקרוא בשבוע הספר קטעי ספרות ושירה הקרובים ללבם. נשלחו הזמנות, הגיעו מאות, התזמורת ניגנה ואני הצטנפתי בצניעות מזויפת למשמע המחמאות וגרגרתי בהנאה. הטקס, בעזרת ה' ורובי, יהפוך למסורת שנתית . החלום הפך למציאות! נו, הגזמתי קצת.

מושב הכנסת הסתיים בסערה סביב הרפורמה של הקרקעות. היה לסיעתנו ולי הכבוד להתנגד לרפורמה הגורפת והקיצונית במעמד קרקעות המדינה. היו לחצים ואיומים פוליטיים מצד הממשלה, והשר שהיה אמור להימנע בחר דווקא להצביע בעד. כמובן פרצה מהומה פוליטית במפלגתנו הקטנה. אני מניח ופועל שההדורים ייושרו בימים הקרובים.

הצעות חוק ופעילות בוועדות

כמה הצעות חוק פרטיות שלי נמצאות בשלבים שונים של עבודה. מסתבר שלהעביר חוק זה חתיכת סיפור. לחשוב, לנסח, לגייס הסכמה של שרים ושל הקואליציה, לדאוג שהוועדה תדון בחוק ולא תקבור אותו, שוב להביא לכנסת. רחמנות עלינו. הצעת חוק ראשונה שלי הצליחה לצלוח משוכה חשובה ועברה בקריאה טרומית: הצעתי למנוע השתתפות של ילדים במטווחי ירי כל עוד לא מלאו להם 16 שנה. כיום אין הגבלת גיל על השתתפות במטווח. מטרת החוק להרחיק ילדים מכלי נשק ולמנוע אסונות של משחקי-נשק. ההצעה אושרה ללא התנגדות במליאת הכנסת והועברה לליטוש ולדיון בוועדת הפנים של הכנסת.

ובקרוב: הצעת חוק להכרה באקדמיה ללשון עברית שתביא לכך שהמוסד החשוב הזה יהיה פטור מארנונה. הצעות חוק להקלה וסבסוד מזון לחולי צליאק שיאפשרו להם ולמשפחותיהם להתמודד עם העלות הכספית הגבוהה של רכישת מוצרים ללא גלוטן. הצטרפתי להצעה לסבסוד מוזיאונים כדי שיאפשרו כניסה חינם לבני נוער.

הגשתי עם ח"כ שלי יחימוביץ', שכנתי לוועדת הכספים, הצעת חוק שתגביל במעט את אנשי השוק האפור. בכל מודעת פרסום של הטיפוסים האלה יצוין גובה הריבית. ההצעה באה ביוזמת ארגון "פעמונים", המלווה אנשים בתהליך של שיקום כלכלי משפחתי.

עסקתי מעל דוכן הכנסת בנושא הרפורמה ברשות השידור, בעניין העימות על הבנייה במזרח ירושלים, במאבק החרדים נגד חניון ספרא (בחניון קרתא ננוחם) והגנתי בעיזוז על הרב הצבאי הראשי בעקבות דבריו על גיוס בנות לצה"ל. פניתי לסגן שר הבריאות בנושא סגירת מרכז לבריאות הנפש בשדרות והנושא טופל. בוועדת הכספים יזמנו דיון דחוף על הפרטת החברה לאוטומציה והחשש מפגיעה בזכויות העובדים במהלך ההפרטה. פעלנו בוועדות חוקה וכספים בעניין השבת רכוש הניספים בשואה. כל עניין  מהנ"ל – עולם ומלואו.

כחבר טרי בוועדת הכספים נכחתי והשתתפתי לראשונה בדיוני תקציב אינטנסיביים. הקרבות על מע"מ הפירות, היטל הבצורת, התניית קצבאות הביטוח הלאומי ועוד. זה לא כל-כך נעים להיות פקיד אוצר בוועדת הכספים כשכל חברי הכנסת עטים עליך ומשספים את גרונך. אבל נראה לי שהם די רגילים למתקפות האלה, וזה רק לבי הרחום שיוצא אליהם.

והיה גם גימיק אחד: בעקבות דבריו של נשיא צרפת נגד שר החוץ אביגדור ליברמן, פניתי למיסייה סרקוזי בצרפתית והודעתי לו בתוקף: "אף אחד לא שאל אותך". התעלול סוקר בכל מהדורות החדשות. מקורביי בפריז מספרים ששפמי הבליח אפילו בטלוויזיה הצרפתית תחת הכותרת "מחאה בישראל". אני עוד צריך לעבוד על המבטא והמבט המאיים. גם אתם מוזמנים לצפות בלינק המצורף: http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3739419,00.html

שדולות, יוזמות ואירועים

ביוזמת "הקרן לעצמאות ישראל" בניהול ידידי נחי אייל ובחסותי (נשמע טוב "בחסותי") התקיים בירושלים קורס הכנה לתקשורת לתלמידי י"א-י"ב. במשך שלושה ימים התכנסו 30 נערים ונערות וקיבלו מושגי יסוד בתקשורת ובעיתונות. עזרתי בגיבוש התוכנית, וכמובן הרציתי לחבר'ה וקצת יחצ"נתי בתקשורת את הקורס. תמיד טוב לשמור על קשרים עם המקצוע הקודם שלי.

השדולה שלי לקשרי דתיים וחילונים אירחה בכנסת את כנס היסוד של מרק"ם – רשת הקהילות המשותפות בחסות צו פיוס וגשר. אלו 20 קהילות של דתיים וחילונים והם הציגו את עצמם זה לזה ובפני חברי הכנסת. בשדולה החברתית שאני בראשה עם חברי הכנסת אילן גילאון ורחל אדטו עסקנו במשך כמה שעות בנושא שוק העבודה בישראל והכיוונים אליו הוא צועד. פגישה אחרת היתה עם עמותה שמטפלת בחולי אלצהיימר ובזכויותיהם.

וקצת מלחמות יהודים…

כמה ראשי ישיבות הסדר הודיעו למכללת ליפשיץ למורים בירושלים כי הם דורשים את ביטול מינויו של פרופסור שמואל גליק לנשיא המכללה. לטענתם, העובדה שהוא לימד במכון שכטר המזוהה עם הזרם הקונסרבטיבי פוסלת אותו מלכהן כנשיא המכללה. לעניות דעתי לא. המכללה נכנעה ללחצים והוצאתי למוסד שבו למדתי בעבר מכתב ובו הודעתי ש"עד כה לא היה לי צורך בתעודת הבוגר שלי. עתה אין בה גם טעם".

הרב הראשי הרב יונה מצגר הופיע בכנס שערך ארגון חרדי ושיבח מאוד את הרב שרמן. הדברים התפרשו בצדק כתמיכה בדבריו של הרב שרמן שפסל את גיורי הרב דרוקמן. העובדה שהרב הראשי מסייע למי שתוקף את גיורי הרבנות הראשית לא נראית לי תקינה (זו היתה פינת הניסוח העדין) וקראתי לרב מצגר להתפטר אם איננו סומך על גיורי הרבנות שבראשה הוא עומד. ניחשתם נכון, הרב מצגר לא התפטר.

תקריות כגון שתי אלה באות תמיד אחרי התלבטות קשה, ובניגוד למה שנהוג לחשוב הן לא "מהבטן" ולא כלאחר יד. הרי הכי פשוט לשחק אותה ראש קטן ולא להכניס את ראשי למריבות ולעימותים שעליהם כל מיני צדיקים יגידו לי "תראה, זה לא כל-כך פשוט" ו"יש צדדים לכאן ולכאן". צריך לעמוד מול כוחנות הבאה כביכול בשם ה'. אוסיף רק ברמיזה שאת הגינויים על התנהגותי המחוצפת אני מקבל בפומבי, אבל את המחמאות אני מקבל בשקט. הרבה פעמים מהאנשים הכי קרובים ללב הסערה…

ומה עוד, הכי בקיצור?

ערכתי סיור מרתק בדרום הר חברון, ביישובים ובמאחזים. הסיעה ערכה סיור במזרח לכיש שם מוקמים כמה יישובים לעקורי קטיף. פגשנו כמה חברי פרלמנט ספרדים (מספרד, לא מש"ס), תלמידי בית ספר נועם בירושלים הציגו במסיבת סיום לפי "מתקן החלומות" שכתבתי והיתה לי שעה של נחת. בסדרת ה"מרגש" שמחתי להגיע לאירוע הסיום של קייטנת איל"ן לילדים נכים שארגנו כמדי שנה בני הנוער של היישוב כוכב השחר, איזה יופי ומסירות. התמודדתי על מקום בוועדה למינוי דיינים וכמובן הפסדתי. התערבתי בטיפול בזיהום מים בעירי מודיעין, תחבתי את אפי למען בית ספר תיכון דתי פסגה בלוד כדי שלא ייסגר, וביחד עם עמיתי זבולון אורלב מנענו את סגירתו. כך פעלנו גם לעזרת בית ספר מעלות נריה בבני ברק הסובל מהתנכלויות, והתערבנו גם למען בית ספר ממ"ד עציון בתל אביב וגן ממ"ד בבית שמש. פעלתי למען השגת תקציב תלת-שנתי לגרעינים חברתיים בנגב ובגליל. באופן כללי, נושאי חינוך ומוסדות הממ"ד תופסים מקום נכבד בפעילות הסיעה שלנו.

יהללך זר

סיכומי מושב הקיץ בעיתונים השונים, לא קיפחו אותי. ב"יתד נאמן" החרדי אני מוזכר כאחד מהח"כים ש"אי אפשר להחמיץ את פעילותם". ב"ישראל היום" בחר בי הכתב בכנסת לאחד מהח"כים המצטיינים ובאתר האינטרנט של מעריב צוינתי יחד עם ח"כ ניצן הורוביץ כאחד משני הח"כים הבולטים מקרב הח"כים החדשים (www.nrg.co.il/online/1/ART1/923/785.html). טוב, נו, לא הייתם צריכים.

וגם זה קרה

כסף קטן, כסף גדול. הכי מוזר הוא שהאצבע מונפת בוועדת הכספים בהצבעות האחרונות על תקציב המדינה, ואז הסלולרי מצלצל: "זה איציק, מהבנק. אורי, מה קורה עם המינוס, אתה בחריגה של 3,000 ש"ח…" יד אחת מצביעה על 320  מיליארד ₪, היד השנייה בטלפון עם איציק מהבנק…

והנה גם קישור למדור "א-לוהים שלי" שהתפרסם במעריב לאחרונה ובו התבקשתי לענות לכל מיני שאלות:  http://www.nrg.co.il/online/55/ART1/911/698.html

ובקרוב. אתר אינטרנט חדש שלי עומד להיפתח ובו תוכלו לעקוב ולהיות בקשר שוטף. מבטיח שלא יהיה משעמם.

הצוות המסור שלנו עומד לרשותכם.

הטלפון בלשכה הוא: 02-6408167/8

עידית שמואליאן מנהלת את הלשכה והטלפון שלה הוא 054-5450405

אסי טלמון הוא יועץ התקשורת וגם היועץ הפוליטי וטלפונו הוא 050-7582286

דידי רוזנברג הוא האחראי על השטח, ביקורים וסיורים, וטלפונו הוא  052-3369743

כל אחד מהם וכולם ביחד עומדים עמי בקשר יומיומי ורצוף וכל פנייה אליהם מגיעה אלי עד מהרה. אתם מוזמנים להיעזר בנו.

כל פנייה, תגובה והצעה  תתקבל בברכה.                                                                                                                                                                                                                                                                             

                                                                                                               אורי אורבך