בנאום בכנסת אמר ח"כ אורי אורבך כי ההצעות לאנשי קדימה מצד נתניהו ושליחיו אינן מכבדות לא את המציעים ולא את המוצעים. ח"כ אורבך מתח ביקורת על חברי כנסת שרק נכנסו לכנסת וכבר משעמם להם והם רוצים להיות שרים וסגני שרים. הנה עיקרי הנאום:

גברתי היושבת ראש, חברי הכנסת, תקשיבו, יש פה מעשיה יפה. היה בירושלים שופט אחד שהיה חרש. שאלו את השופט החרש: הרי כתוב בתורתנו הקדושה: והשוחד יעוור עיני פיקחים. יעוור, איך אתה נהיית חרש? אמר השופט: לי רק הציעו…

 

אני חושב שאם היו כאן נציגים מסיעת קדימה הם לא היו מצליחים לשמוע את הדברים שלי משום שמרוב הצעות שהם קיבלו בזמן האחרון הם בוודאי התחרשו. כי הרי מכל ההצעות האלה אני לא רואה שהם לפחות מקבלים משהו. אם, לפחות, היו מקבלים ונכנסים לממשלה, לפחות היינו מקבלים עוד כמה שרים עיוורים. מה אנחנו מקבלים עכשיו? אנשים שרק הציעו להם ואפילו לא קיבלו את התמורה.

 

אני חושב שההצעות האלה, שקיבלו או לא קיבלו או בחנו אם הם מוכנים לקבל ידידינו מקדימה, לא מכבדות את המוצעים ולא את המציעים, לא את המציע הישיר ולא את השליחים. גם אני נעלב, במחילה, קצת בשם הכנסת. לי הבטיחו כשבאתי לפה, אך לפני פחות משנה, שזה מקום מאד מעניין וקיימו גם את ההבטחה.

 

כל יום שונה מקודמו. יש מפלגות שבהן אפילו כל שעה שונה מקודמתה. זאת עבודה מלאת אתגרים, מעניין בוועדות, מעניין במליאה, פניות הציבור, ופה אני רואה אנשים שנמצאים פה שעתיים והם כבר רוצים להיות סגני שרים ולהיות שרים. כנראה שיש משהו אצל אנשים שהם יודעים שאם הם שרים או סגני שרים, במסדרונות של המשרד שבו אתה מכהן – גברתי היתה שרה – אחר כך לנצח יש את התמונה שלך בתוך רשימתם של גדולי האומה. יכול להיות שהתואר סגן שר לשעבר…

 

היו"ר רוחמה אברהם-בלילא:

 

לא, לסגני שרים אין, רק לשרים.

 

אורי אורבך (הבית היהודי):

 

אבל כדי להיות שר אתה צריך איזו תקופת חניכה, כנראה, בתור סגן שר.

 

היו"ר רוחמה אברהם-בלילא:

 

לא תמיד. יש שרים שיושבים על כסאם גם בלי שהיו חברי כנסת.

 

אורי אורבך (הבית היהודי):

 

נגיד שאדם הוא שר בלי תיק, זה מעניין אותי מבחינת הנוהל, האם יש איזשהו מקום שבו התמונה שלו תלויה?

 

היו"ר רוחמה אברהם-בלילא:

 

לא.

 

אורי אורבך (הבית היהודי):

 

זאת בעיה, ולכן אני מציע בהצעת חוק שעולה לי בראש עכשיו, שמכיוון שאני חושב שהמוטיבציה להיות שר בלי תיק או סגן שר במשרד בלי תיק או סגן שר במשרד בלי תיק לשר בלי תיק – זה עוד רעיון שאפשר לפתח – שיהיה מקום אחד, לשכה אחת בירושלים, רצוי עם מסדרון סמוך ושם יהיו התמונות של סגני השרים ושל השרים בלי תיק. יש משהו בקונסטיטוציה, אדוני, יושב ראש ועדת החוקה, שמקפח את אלו שהם שרים בלי תיק וסגני שרים בלי תיק.

 

היו"ר רוחמה אברהם-בלילא:

 

בממשלה הנוכחית הכל אפשרי.

 

 

 

אם יהיה מסדרון שבו אפשר יהיה לתלות תמונות של שרים בלי תיק ושל סגני שרים אני חושב שזה ייתן מוטיבציה לאנשים לכהן בתפקידים האלה, אבל מסתבר שגם בלי זה אנשים רוצים להיות שרים בלי תיק וסגני שרים.

 

היו"ר רוחמה אברהם-בלילא:

 

זה רעיון לא רע.

 

אילן גילאון (מרצ):

 

לא תמונות, פסלים מברונזה. בכיכר באשדוד תשים.

 

אורי אורבך (הבית היהודי):

 

בכיכרות הערים.

 

היו"ר רוחמה אברהם-בלילא:

 

אני מוסיפה לך עוד דקה.

 

לכן, אני מציע גם לראש הממשלה וגם לאנשים שמשליכים אליהם חכות את העצה שאומרים לדייגים: מי שרוצה להשליך חכות צריך לדעת לחכות. אנשים שהם דקה בכנסת, שעה בכנסת, שנה בכנסת –  תהיו עוד קצת בכנסת. אם רוצים לא לעשות כלום, אפשר גם בכנסת לא לעשות כלום. לא צריך לעשות את זה בתור סגן שר או בתור שר. תודה רבה.