הבחירה שלי: הרב קוק, נעמי שמר, אצ"ג ואלתרמן

אחרי שההצעה להטביע את דיוקנותיהם של מנחם בגין ויצחק רבין ירדה כנראה מהפרק, הגיעו לשלב הגמר עשרה אישים מהעבר הרחוק והקרוב של מדינת ישראל והתנועה הציונית. ההתלבטות ודאי קשה ואני רוצה לתרום את חלקי להכרעה. (בכל זאת מדובר בחבר ועדת הכספים, אז תנו כבוד). ההצעה שלי, בהתחשב בעשר הדמויות שמתוכן ייבחרו השטרות המאושרים היא מאוזנת, הוגנת ומנומקת. למען הגילוי הנאות שאין בו כל צורך, אוסיף רק ואומר שאת הרעיון לצרף את שמו של הרב קוק זצ"ל לרשימה שמעתי בשם הרב אריה שטרן, מועמד הציונות הדתית לרבנות ירושלים ומייד צירפתי בשמחה את תמיכתי ברעיון, חינם אין כסף.

אבל הנה עשרת המועמדים. הרב שלמה גורן או הרב קוק? כבר הבעתי את עמדתי. הרב קוק הוא בכל זאת אבי הציונות הדתית, והרב גורן שנפטר אך לפני 15 שנה יזכה ודאי בעתיד להנצחה הראויה לו. מבין  הנשים המועמדות ישנן חנה סנש, רחל המשוררת ונעמי שמר. פה ההתלבטות קשה יותר. נעמי שמר נפטרה אך לא מכבר, אבל מצד שני יהיה זה קצת מרענן וחדשני להעניק את הכבוד לבכירת הפזמונאים של ישראל המודרנית. אמנם הבחירה ברחל היא יותר קלאסית, אבל הייתי בכל זאת הולך עם הבחירה הנועזת: נעמי שמר. עכשיו על שני המקומות הפנויים מתחרים כל השאר: המלחין השמח סשה ארגוב, המשורר הקודר אורי צבי גרינברג, נתן אלתרמן הנפלא, יהודה עמיחי הירושלמי ושאול טשרניחובסקי העברי. מה לעשות? איך נקבע למי מגיע ולמי לא?

כיוון שכבר בחרתי ברב קוק (ייצוג לתרבות היהודית ולציונות הדתית) ובנעמי שמר (אישה, פזמונאית) הייתי בוחר גם את אורי צבי גרינברג (ייצוג לרוויזיוניסטים) ואת נתן אלתרמן (מפא"י וכל הפזמונים הנפלאים). זו נראית לי הבחירה המגוונת והמאוזנת ביותר.

אבל אני מודה שאם לא אצ"ג ואלתרמן, גם הבחירה ביהודה עמיחי וברחל המשוררת תהיה בחירה מצויינת. כך נקבל על השטרות המרשרשים שלנו ארבעה משוררים (הרב קוק גם היה משורר נפלא, בתוך שאר מפעלותיו) נוכל לקרוא דברי שירה על השטרות. נעמי שמר עם ירושלים של זהב, הרב קוק עם "לעד חיה בלבבנו", רחל המשוררת עם "שם הרי גולן" ואלתרמן יקשט את הכסף עם "מגש הכסף". אני מודה ששירים של אצ"ג לא ממש מתאימים להטבעה על שטר כסף, הם נוראי-הוד מדי. יהודה עמיחי יופיע בצד המילים "גם האגרוף היה פעם יד פתוחה ואצבעות". אולי בשביל לקבל את העודף.

אלה ההצעות שלי. ברשימה שהוצעה אין ייצוג למזרחיים (ידידי ג'קי לוי אמר בהומור נפלא ומריר שאולי מפחדים שאם יהיה מישהו מזרחי זה יהיה כסף שחור). אין ייצוג חרדי ובטח לא ערבי. לא בטוח שציבור המשתמשים החרדי והערבי ירצה לראות את דמויות נכבדיו על כסף ציוני. ההצעה שלי היא אם כן: הרב קוק, נעמי שמר, אלתרמן ואצ"ג. אבל להערכתי ומתוך היכרותי עם השמרנות המקובלת, מי שייבחר בסוף יהיו: הרב קוק, רחל המשוררת אצ"ג ואלתרמן. יתכן שברגע האחרון טשרניחובסקי ידיח את אלתרמן. אני מתערב אתכם על שטר של נעמי שמר שאלו יהיו הנבחרים.