הקפאת הבנייה בהתנחלויות מעכבת התקנת מערכות סולאריות ביו"ש The Marker

07:05 | 31.12.2009 מאת אבי בר-אלי

>> "תוכנית ההקפאה", שאושרה באחרונה בממשלה ובמסגרתה הוקפאה הבנייה החדשה בשטחי יהודה ושומרון, מעכבת, כך מתברר, את הנחת המתקנים לייצור חשמל באנרגיה סולארית על גגות המבנים ומונעת הקמת מתקני ייצור חשמל באנרגיות מתחדשות בכלל, בשטחים שמעבר לקו הירוק. זאת, לצד העיכוב הקיים ממילא ברישוי מתקנים אלה, משום שההסדרה של רשות החשמל לקידום פרויקטים אלה חלה רק בגבולות הקו הירוק.

בדיון שהתקיים אתמול במליאת הכנסת, נדונה שאילתה ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי), שטען כי "עשרות בקשות של אזרחים מיהודה ושומרון להתקין מערכות ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות נדחו על ידי המינהל האזרחי". סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, השיב כי אמנם ההסדרה המתמרצת של רשות החשמל אינה חלה על שטחי יהודה ושומרון, אך ציין כי המינהל האזרחי כבר פועל במטרה לתקן עיוות זה באמצעות תיקוני חקיקה שיאושרו עד סוף השבוע, בתיאום עם רשות החשמל.

אורבך הוסיף לשאול האם מוחרג נושא זה מ"גזירות תוכנית ההקפאה", כלשונו. וילנאי העיר לאורבך בציניות: "הייתי יותר ממופתע אם לא היית שואל את השאלה הזאת", והשיב כי משרד הביטחון עוסק בסוגיה, אך טרם קיבל החלטה בעניין. "יש כמה תחנות סולאריות שעומדות על הפרק, ואני מקווה שיינתן מענה ראוי לנושא זה, אבל עדיין לא הוחלט דבר", אמר וילנאי.

צרכני חברת החשמל הישראלית בשטחי יהודה ושומרון, וכן 280 אלף לקוחות "חברת החשמל מזרח ירושלים" ברמאללה או בבית לחם, למשל, נשענים על רשת החשמל הישראלית וכפופים לרגולציה בשטחי הקו הירוק. עם זאת, לרשות החשמל אין כל סמכות באזורים אלה, ואת תפקידה ממלא המינהל האזרחי.

מאז קיץ 2008 אישרה רשות החשמל תמריצים ליצרני חשמל פרטיים באנרגיית שמש ורוח. ואולם המינהל האזרחי עוד לא עידכן את מדיניותו בהתאם להחלטות הרשות, ולכן נמנע עד כה מצרכני החשמל באזור יהודה ושומרון להצטרף להסדר זה, ובקשותיהם לחיבורי מתקנים לרשת עוכבו.