קראתי באיזה עיתון שחבר הכנסת מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי-סיעת כהנא פנה ליועץ המשפטי לממשלה או למי מאנשיו שיעמיד לדין אישה אחת בשם עדנה מהתוכנית האח הגדול. למה? כי היא נורא שמאלנית וכראה אמרה דברים נגד הכיבוש בתוכנית הטלוויזיה הפופולארית. גם כצל'ה יצא נגד התוכנית ארץ נהדרת על המערכון (הבאמת נורא) בו הוצגו מתנחלים כמי שיחטפו חייל סטייל גלעד שליט. הוא לא קרא להעמיד אותם לדין אבל הבטיח שכשאנחנו נהיה בשלטון ונמנה את השופטים הם ישפטו את יוצרי ארץ נהדרת בעוון אנטישמיות. ועוד הוסיף ידידי (באמת ידידי) כצל'ה שהמערכון הזה הוא כמו גבלס, וגם הנאצים, לפני שהשמידו יהודים, הם קודם הכינו את הלבבות בתעמולה.

מה קורה, חבר'ה? מה נסגר איתכם? להעמיד לדין את עדנה על מה בדיוק? אני אומר לכם על מה להעמיד לדין את עדנה מהאח הגדול. להעמיד אותה לדין כי מיכאל בן ארי ודוברו המוכשר איתמר בן גביר מוכנים לומר כל שטות בשביל להיכנס לעיתון או לאינטרנט. אם הם יודעים שכל איזכור של תוכנית טלוויזיה פופולארית, בעיקר יציאה בוטה נגדה, ייכנס לעיתון, הם יילכו על זה. מה רע? חבר כנסת יוצא נגד האח הגדול זה אחלה ידיעה. העיתונים והקוראים משתגעים על שטויות כאלה. בתוכניתי ההיא ברדיו, עירית ואני קראנו לתופעה הזו "פנאי-פלוסיזציה של המציאות". ביטוי קצת מסורבל אבל מדוייק ומצחיק המבטא את השתלטות תרבות הפנאי-פלוס על המציאות. כל מה שקשור לבידור – הציבור אוהב לקרוא. הידיעה הזו, וגם התגובה של כצל'ה מאפשרת לנו לנהל דיון כאילו אינטלקטואלי על גבולות הסאטירה, גבולות חופש הביטוי והאם מותר לפוליטיקאים להתערב בתכנים של התקשורת, או מותר לטלוויזיה לפגוע ברגשות. אותי זה כבר משעמם כמו צפייה בצבע מתייבש על קיר (עוד ביטוי שגנבתי מגברת לינור המנוחה). אבל ככה שעת החברה התקשורתית מייצרת להמונים עוד שטות מאותו דבר לענות בו. עוד מנת האח הגדול, עוד חת'כת ארץ נהדרת. בעעעעע.

כצל'ה עצמו הוא אגב לא מחפש תקשורת. התגובה שלו היא בעייתית בעיקר בגלל חוסר חוש המידה. אמרתי לו את זה אישית וגם בגלוי בנאום בכנסת. גבלס?! אנטישמיות?! כולה מערכון בוטה. לפעמים אני מהרהר אם אנשים שאין להם טלוויזיה או שאינם מרבים לצפות בה, נהיים קצת מנותקים מהמציאות. קטע סאטירי או תוכנית בידור בטלוויזיה הם הרי חלק מהקשר רחב יותר, לא תמיד סימפאטי. הצופה הרגיל רואה וממשיך הלאה. אבל כשאתה לא צופה בטלוויזיה ופתאום אתה מקבל רק את הקטע הרלונטי – אתה ישר מזדעזע. כי איך אפשר? ו"תראו מה רואים בטלוויזיה" וכל הזעזוע הקבוע.

מצד שני, אולי דווקא אנחנו, צופי הטלוויזיה הקבועים, הם אלו שהחושים שלהם התקהו? אולי שנים רבות של צפייה בטלוויזיה הרגילו אותנו לא להזדעזע ממערכון הזבל הזה שהציגו בארץ נהדרת.אולי לא צריך להתרגל לכך שמתחת לכסות של סאטירה וחופש הביטוי אפשר להגיד הכל על זולתך, והיוצרים סתם מוציאים שם רע לחופש הביטוי כשהם מלכלכים על כל העולם?

זה דווקא כן דיון מעניין: מה הטלוויזיה עושה לצופיה, ומה קורה למי שלא צופה בטלוויזיה. בכל אופן, לטעמי, התגובה של כצל'ה, בעיקר בגלל השימוש בביטויי שואה ונאצים היא סרת טעם במיוחד, לפחות כמו המערכון ההוא. התגובה של בן ארי על עדנה מהאח הגדול היא סתם גימיק זול בשביל להיכנס לעיתון. עוד כמה גימיקים כאלו, בן גביר ובן ארי, וגם העיתונאים יתחילו להשתעמם מזה.