המאבק הציבורי של הימין נגד התכנית 'ארץ נהדרת' לא הוביל ליותר ממערכון נוסף בגנותם של המתנחלים. חבר הכנסת אורי אורבך, סטיריקן בעברו, מתייחס ביומן ערוץ 7 לאופן התגובה הרצוי והנכון למערכונים מסוג זה.

לדבריו מבחינת מפיקי התכנית המערכון שהכפיש את המתיישבים והציג אותם כחוטפי חיילים ובעצם השווה אותם לחמאס, "עשה את העבודה. הם רצו בדיוק את זה", הוא אומר וקובע כי בפלונטר בו מצויים המתיישבים ונציגיהם בין תגובה שמעוררת עניין סביב המערכון לבין שתיקה, נכון היה לבחור בדרך השנייה. זאת בעיקר בהתחשב שמדובר בסאטירה שיש בכוחה לרכך מסרים קשים. זאת על אף שאורבך מקפיד להגדיר את המערכון כ"מערכון נורא".

לטעמו דווקא התגובה הקשה למערכון כפי שהתרחשה במהלך השבוע שעבר דווקא היא שהפכה את המתקיפים למותקפים ואת מפיקי התכנית לקורבנות של האמירה נגדם.

אז איך כן מגיבים? גם לאורבך אין מענה מוחלט. "אין דברים חד משמעיים. היה נכון להגיב בצורה הומוריסטית ולגלגנית", הוא סבור ומוסיף שגם במקרים קשים שכאלה הוא מציע, כפי שהציע גם בראשית השבוע שעבר "תשתו מים ותתעלמו". הוא מוסיף ואומר שאמנם ניתן לאמר כמה מילים מתונות מעל בימת הכנסת, אך לא מעבר לכך, שכן אנשי התכנית מחפשים את ההתבטאויות הללו ועבורם מדובר במקפצה לקראת התכנית הבאה.

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/198972

גם בהקשר זה מזכיר אורבך את הצורך לייצר חלופה תרבותית וסאטירית לזו המוצעת במדיה העכשווית. הוא מודע לכך שמדובר בתהליך ארוך אך כבר כעת הוא מוצא לו ניצנים ראשונים בדמותה של הסדרה 'סרוגים' ואירועי טלוויזיה נוספים.

את דבריו מסכם אורבך בהבהרה שאמנם המערכון המדובר היה על גבול חוסר הלגיטימיות, אך הוא מעדיף שינצלו את חופש הביטוי מאשר לחיות במקום בו אין חופש כזה כלל.