חבר הכנסת אורי אורבך דיבר בישיבה מיוחדת של הכנסת. הישיבה כונסה בעקבות חתימותיהם של 40 חברי כנסת מהאופוזיציה לדון ב"כשלונה של הממשלה" כדבר החותמים, בשורה של נושאים. לצפייה בנאום לחץ כאן.

הנוהל הוא שבדיון מיוחד כזה ראש הממשלה נוכח לאורך כל הדיון. מסתבר שראש המממשלה הפך להיות חסיד של נאומי אורבך, וחילופי הדברים ביניהם מעידים על כך. ח"כ אורבך אמר שהוא לא חושש מההשפעה של שרה נתניהו על ראש הממשלה אלא דווקא מההשפעה של ברק אובמה ואהוד ברק. הנה חילופי הדברים ודבריו של אורי:

גברתי היושבת ראש, אדוני ראש הממשלה, חברי הכנסת, לאחרונה  היה בעיתונים דיון, בעקבות פרסום מכוער ומפורט יתר על המידה בעניינים אזרחיים, שלדעתי אינם עניינו של הציבור: האם רעייתו של בעל תפקיד כראש ממשלה צריכה להיות מעורבת בהחלטות. היו צדדים כאלה וצדדים אחרים. יש בעיתונות שלנו כפל קנס. קודם כל מפרסמים דברים שלא ראויים לפרסום, מתייחסים אליהם כנכונים ואז, אם הם נכונים מייד מקשים: איך נותנים לאדם כזה להיות מעורב בדברים כאלה?

אני אגיד ממה אני מודאג, אדוני ראש הממשלה. הלוואי שאשתך, רעייתך, שרה היקרה, תהיה מעורבת בהחלטות שלך. אני מפחד מהשפעה של אנשים אחרים לגמרי, שיש להם סמכות ורשות להיות משפיעים. אני מודאג מההשפעה של הנשיא האמריקני אובמה, שלוחץ להקפיא, לוותר, לסגת, מתוך ראיה שוחרת טוב שאם רק נוותר על מה שצריך לוותר, יבוא פה שלום לאזורנו.

אני מודאג מאוד מההשפעות שגורמות להקפאת ההתיישבות ביהודה ושומרון. יותר מזה, היה פקיד ממשלתי אחד שהציעו לו שוחד, אז יום שלם הוא נאבק עם מצפונו ולבסוף הוא ניצח אותו. בפוליטיקה הרבה פעמים אתה צריך לבחור בין רע לרע יותר. כרגע, הבחירה שלנו למרות ההקפאה, למרות הצרות הגדולות שעלולות להתרגש על עם ישראל אם ההקפאה תמשך, אנחנו שוקלים את הדברים ובאחריות מחליטים שכרגע, בנסיבות הנוראות הקיימות, עדיף לנו לשבת אתו מאשר לשבת אתכם, באופוזיציה. מה, אתם כזאת מציאה גדולה באופוזיציה?

יואל חסון (קדימה): אני רואה שאתה משעשע את ראש הממשלה, מגיעה לו נחת.

דליה איציק (קדימה): זה נכון שהכיסא שם נוח – –

אורי אורבך (הבית היהודי):  אני אפילו לא שר, רבותי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: אני חושב שיש אחדות בבית שאתה מגלה שנינות פרלמנטארית

אורי אורבך (הבית היהודי):

חברי הכנסת מהאופוזיציה טוענים שאני משעשע את ראש הממשלה וזה גורם לי הנאה, אבל לא גדולה מדי. מה שיותר משמח אותי זה שאני מעצבן אתכם. אתם הייתם מושלמים, העם הודה לכם על כך בגדול. קיבלתם תמיכה של 65 חברי כנסת שרצו שאתם תעמדו בראש הממשלה. מה לעשות?

דליה איציק (קדימה): הוא הודה לנו הרבה יותר מאשר הוא הודה לכם. אתם הולכים ונעלמים, אנחנו עוד לא.

אורי אורבך (הבית היהודי): טוב, את ברחת ממפלגה שנעלמת ואולי עכשיו, מהניסיון שלך בהעלמת המפלגה ההיא – –

יואל חסון (קדימה):  היא ידעה מתי לברוח, אתה לא יודע מתי לברוח.

אורי אורבך (הבית היהודי): יכול להיות, מה לעשות?

יואל חסון (קדימה):  תראה איך שיפרת פה את האווירה…

אורי אורבך (הבית היהודי): יהיו 40 חתימות בכל נאום שלי עכשיו. אנחנו נשנה את התקנון. אני טוען, אדוני ראש הממשלה, שההשפעה של שר הביטחון, אהוד ברק, היא מדאיגה מאוד. זאת השפעה שגורמת לאדוני לעשות דברים בניגוד למה שהוא מאמין – –

ראש הממשלה בנימין נתניהו: כולל מה שהוא חתם עליו היום? (האישור להפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה. העורך)

אורי אורבך (הבית היהודי):

אבל זה תמיד בהרבה לחץ, הרבה לשכנע במשא ומתן קואליציוני של ישראל ביתנו ואחרים כדי שזה יקרה. צריך בכוח ובלחץ, ולא בהתנדבות ובשמחה ובמשוש לבב.

ולכן אני מאחל לך, אדוני ראש הממשלה, שאשתך תהיה מעורבת בהחלטות, כמובן במה שמותר ובמה שברשות ובמה שבסמכות, ומותר לאנשים להתייעץ, בוודאי, הבה לא נהיה צדקנים, עם בני ביתו. בדברים חשובים הם לא מקבלים החלטות, הם לא משנים החלטות אבל אנחנו, האנשים הפוליטיים, אנחנו גם אנשים פרטיים ואנחנו מתייעצים עם אנשים שאוהבים אותנו ושאנחנו אוהבים, גם אם אין להם סמכות ורשות ואל נסתכל על זה כדבר שלילי, כי אני מעדיף החלטות כאלה והשפעות כאלה מההשפעות הנוכחיות של הנשיא האמריקני ומההשפעה הנוכחית של שר הביטחון. תודה רבה.