חבר הכנסת

אורי אורבך

אדר תש"ע, מרץ 2010 

אם שותים לא יורים ועוד כמה חוקים ונאומים – עדכון מס' 5

שלום לכם חברים יקרים,

בגלל שלכם אין כוח ולי אין זמן, או להיפך, יש לי בשורה אחת טובה, ובשורה אחת פחות טובה: הבשורה הטובה היא שמעכשיו הניוזלטרים שלי אליכם יהיו קצרים יותר. הרבה יותר קצרים. הבשורה הפחות טובה היא שתקבלו אותם לעיתים קרובות יותר. פעם בשבוע-שבועיים תקבלו מכתב קצר ובו עיקרי פעולתי במגוון פעילויות הכנסת. העובדה שלרשותי עומד כעת אתר אינטרנט מושקע מאפשרת לכם לגלוש באופן עצמאי באתר ולהתעדכן. הנה הכתובת ואתם מוזמנים לקרוא גם על הצעות חוק, גם את הנאומים העיקריים שנשאתי במליאה ואפילו את הגיגיי בבלוג. הכתובת: http://www.uriorbach.co.il/

במושב החורף התקיימה פעילות חקיקה עניפה. בשעה טובה עבר חוק כלי הירייה שלי. החוק הראשון! מעתה ילדים בני פחות מ-18 לא יוכלו להגיע למטווח-ירי ולירות חופשי-חופשי בנשק. השלמת החוק התאפשרה לאחר שהחרגנו (מילה שלמדתי בכנסת) את המשתתפים הצעירים בענף ספורט הקליעה העושים זאת באמצעות מועדוני קליעה בלבד. מקורותיי מדווחים שהחוק התקבל ביריות שמחה ברחבי הארץ.

חוק הצליאק שהגשתי עם הח"כים מוזס וגילאון מתקדם ועבר בקריאה טרומית. במסגרת ההידברות נערכה ישיבה אצל סגן שר הבריאות ליצמן עם מנכ"לי אוסם ושטראוס שלא ממש משתגעים על החוק. סוכם, בתיאום עם עמותת חולי הצליאק, על סימון נכון יותר של מוצרים ללא גלוטן, על הרחבת סל המוצרים הזמינים לחולי צליאק ועל שורת צעדים שייבחנו בעוד שלושה חודשים. או-אז ייבחן הצורך בהמשך תהליך החקיקה.

וקצת ציונות. הצעת חוק להנצחת הרב קוק שהשנה  ימלאו 75 שנה לפטירתו הונחה על שולחן הכנסת. אני גם מיוזמי החוק להגבלה על העברת זכות במקרקעין לזרים (ובלשוננו: עוד ניסיון נואש שלי למזער את הנזקים של הרפורמה ההיא במינהל מקרקעי ישראל). הגשתי הצעת חוק שתאסור מכירת אלכוהול בתחנת דלק, כי תחנות דלק נועדו לתדלוק מכוניות ולא ל"תדלוק" אנשים. גם הצעה זו עברה בקריאה טרומית והוא מתקדם אל מול הלחצים.

דיברתי במליאה נגד הפרטת המכינות הקדם אקדמאיות. זה חלק מהשקפת עולמי שלא כל דבר צריך להפריט. זו עמדתי כלפי בתי הסוהר, ובמאבק למען רשות השידור ונגד סגירתה שתשאיר אותנו חלילה עם ערוצים פרטיים וממוסחרים בלבד. תוכלו לקרוא את הנאום שלי באתר, וגם את הנאום שכותרתו "בתי החולים הם מקומות קדושים". קצת פאתוס לא מזיק מדי פעם. מצ"ב נוסח הנאום: http://www.uriorbach.co.il/831/

לאחרונה ערכתי סיורים מקיפים בבאר שבע, בקריית גת ובמקומות נוספים ופגשתי פעילים פוליטיים וגם את אנשי הציונות הדתית המקומיים. בסיורים אני משתדל לכלול גם מפגשים במועדוניות של ילדים עם מוגבלויות כיוון שהנושא קרוב ללבי ובא לידי ביטוי בחקיקה. ביחד עם ידידי אורי אריאל מהאיחוד הלאומי ביקרנו במכון מאיר בירושלים, בליפתא בה למדנו על הטיפול והצרכים של נוער מנותק מקרב הציונות הדתית וסיירנו גם בדימונה ובבאר שבע. חשוב לפעול ביחד כי בסוף שתי המפלגות ימצאו את הדרך לרוץ ביחד. בינתיים אנחנו מכשירים את הלבבות.

ובפינת החריצות. כתב של ידיעות אחרונות שלח בשם בדוי מכתב פנייה לכ-50 ח"כים, מכתבים שדרשו התייחסות, תגובה וכד'. בכתבה שהתפרסמה נבחרתי לאחד מ-5 "צדיקים" שענו במהירות וכמו שצריך.

עכשיו הכי בקצרה שאפשר:

פרשת הרב מוטי אלון. כל הכבוד לפורום תקנה. אני חושב שכל טיפול בצורה אחרת בפרשה הטראגית היה גורם לנזקים קשים שבעתיים. http://www.uriorbach.co.il/790/

ביקורים. הייתי במשלחת הכנסת באושוויץ ביום השואה הבינלאומי. היה מעניין מאוד ובעל חשיבות. לא שיניתי את דעתי לגבי סיורי בני נוער מהארץ במקום: עדיף ללמוד על השואה בארץ, בגיל צעיר.

ולגבי ההוא מהסרט עג'מי שאמר כי הוא לא מייצג את ישראל? כבר אין כוח להתרגז על הנודניקים האלה, שתמיד מקבלים מחיאות כפיים מהשמאל כשהם יורקים עלינו. האמת היא שאני די מבסוט שעג'מי (סרט טוב!) לא זכה באוסקר, כי אז היינו אוכלים במשך שנה שלמה נאומים אנטי-ישראלים מכל הבכיינים האלה. זה תמיד מזכיר לי את השנינה היפה: למה השמאלנים נקראים יונים? כי היונים קודם אוכלים לך מהיד ואחר-כך עושים לך על הראש…

ועוד בתרבות, להבדיל, והפעם בנימה אישית ואין בדברים האלה כדי להיחשב כפרסומת. בין לבין יצאו לאור שני ספרי ילדים שלי . אחד הוא קומיקס בשם "מוקצה" על הכלב הדתי הראשון. הקומיקס פורסם במשך שנים ב"אותיות" צויר על ידי ידידי המוכשר להפליא ושותפי-ליצירה שי צ'רקה ויצא בספריית בית אל. ספר אחר, ראשון בסדרה על אגדות חז"ל בלשון ימינו, נקרא "חכמינו לימינו" ויצא בהוצאת מגיד הירושלמית. יהיה המשך ואל תשאלו מאיפה יש לי זמן. אין לי.

עד כאן להפעם, וכמו שאומרים בטלוויזיה, אל תלכו לשום מקום – תיכף חוזרים.

אורי אורבך

אתר האינטרנט של אורי אורבךאורי אורבך בפייסבוקאורי אורבך בטוויטר

ליצירת קשר:

טלפון: 02-6408167, פקס: 02-6496541, מייל: uorbach@knesset.gov.il